Відома у Чернігові та області журналістка Ольга Конопацька-Плехова у соцмережах поділилася болючими емоціями - як ворог щодня буквально знищує памʼять та історію регіону. Вона згадала два села у Городнянській громаді - Берилівку та сумнозвісну Сеньківку, де на перетині кордонів трьох країн, дві з яких ворожі, розташована стела колишньої дружби народів.
«Будинок моїх дідуся та бабусі по татовій лінії в селі Берилівка на Городнянщині. Дідусь Толік помер в 1989, а бабуся Шура – в 2008. Після смерті дідуся бабуся жила в сусідній Сеньківці, біля доньки. Сьогодні мама розповіла мені, що від тітчиної хати в Сеньківці залишився лише комин. Від Сеньківки взагалі мало що залишилося, вона на самісінькому кордоні з росією», - пише Ольга Конопацька-Плехова.
Вона додає - зараз в Берилівці живе 12 людей. Як вони живуть? За зведеннями Держприкордонслужби, в один день – 6 вибухів, приходи ствольної артилерії, в інший - 2 скиди з FPV-дронів, і так без перестанку. До росії – 4 кілометри, до білорусі – 2,5.
В селі немає електрики та зв’язку, староста та комунальний працівник сусідньої Мощенки вдягають бронежилети і періодично під обстрілами привозять людям продукти, пальне для генератора, ліки та пенсію. Ліси, багаті на лисички та маслюки, тепер заміновані.
«Я не знаю, чи я колись знову побачу той будинок. Чи він взагалі ще існує. Іноді все, що ми маємо – це лиш #мереживопамʼяті, і воно таке тендітне. І так важливо зберегти його і розповісти про нього, зафіксувати це в словах…», - сказала авторка.
У коментарях користувачі додають інформацію про Сеньківку. Усе трагічно.
Юляша Веляша:
- Ольга такі … спогади що не можу без сліз. Ольга, твоєї тітки Ніни будинок вже згорів...У сусідньому селі всі будинки згоріли… і скидів по селу по 5-9 ранок обід і вечір…
Журналістка Світлана Томаш:
- За останніми даними, напередодні Великодня від обстрілів у Сеньківці зруйновані останні шість будинків. Там зараз жодного вцілілого. Берилівку поки Бог милує від прямих влучань - там страшно, гучно, але летить транзитом. Поки була сира погода, староста в Берилівку не міг добратися через розмиту болотисту дорогу. Берилівці по хліб ходили пішки в Мощенку. А по гриби і ягоди все одно ще в минулому році ходили, каже староста. І в цьому, мабуть, ледь сезону дочекаються, мощенці побіжать за ферму по лисички. Вони ж у ціні. Коли живеш у постійній небезпеці, всі відчуття загострюються. Мені страшно чути їхні розповіді, а вони посміхаються і жартують. Якось так.
Як відомо, 24 лютого 2022-го вранці ворожі російські війська з Брянщини та Гомельщини перетнули кордон з Чернігівською областю і спробували окупувати регіон.
Авторка: Євгенія Замковська
"Час Чернігівський" писав про таке: