В країні настають нові часи, які знаменують собою ощадливіше використання енергоресурсів, тим паче, що Білорусь вже не є надійним партнером у галузі постачання енергоносіїв.
Перша віце-прем‘єрка та міністерка економіки Юлія Свириденко оголосила, влада ініціює одразу 2 важливі ініціативи для посилення Енергетичної незалежності України.
По-перше, тест на приєднання України до енергосистем Європейського Союзу
«Уже до кінця цього місяця Україна на 3 дні від’єднається від енергосистем Росії та Білорусі і здійснить тестове приєднання до європейської системи. Якщо тест пройде успішно, і ми зможемо синхронізуватися з системою західних країн, то вже невдовзі Україна приєднається до ENTSO-E. Це мережа операторів передачі електроенергії ЄС, якою наразі користуються 36 країн.
Наявний зв’язок з пострадянською мережею ставить Україну в залежність від Росії у випадку надзвичайних ситуацій. Тому я сподіваюсь на успішне тестування та якнайшвидший рух до повної енергетичної незалежності від Росії».
Окрім того, стартує нова державна програма «Велика термомодернізація». В ній зможуть взяти участь перші 5000 житлових багатоповерхових будинків загальною площею у понад 30 млн кв м. Все це розпочнеться вже цього року.
«Понад 600 тисяч сімей або близько 1,5 мільйона українців відчують на собі, що таке «Енергетична незалежність». Вони отримають покращену якість життя та зменшення платіжки на опалення на 30-50%», переконана чернігівка.
Якщо точніше, то розрахунки, що перша хвиля програми охопить 6,4 тисячі будинків.
Що будуть робити в будинках? Від встановлення індивідуальних теплових пунктів та лічильників, до утеплення стін, горищ та підвалів.
А тарифи на опалення, завдяки цьому, зменшаться до 50-60%. За словами чиновниці, якщо зараз мешканці квартири площею 50 м2 сплачують по 1600 грн за тепло за місяць, то термомодернізація дозволить зменшити квитанцію на 40-50%.
За попередніми прогнозами це все має дати результат уже наступного опалювального періоду - таким чином, чиновники розраховують зменшити споживання імпортного газу на понад 400 мільйонів кубометрів. Або у гігакалоріях - щонайменше на третину.
Програма співпрацюватиме із органами місцевого самоврядування та облдержадміністраціями.
Зокрема, «Укрфінжитло» надаватиме їм цільові кредити під 3% річних у гривні терміном на 20 років
Перший внесок від органів місцевого самоврядування або ОДА – відсутній.
Без додаткової плати від громадян – їх платіжка вже наступного опалювального періоду зменшиться, а плата за термомодернізацію буде здійснена з коштів вже сплачених ними у вигляді податків, говорить Свириденко із власної сторінки у фейсбуці.
Програма матиме кумулятивний ефект і за її допомогою розраховують створити близько 170 тисяч нових робочих місць та спрямувати у бюджети різних рівнів 5 мільярдів податків тільки цього року.
У планах - перші будівельні роботи повинні розпочатися вже у квітні цього року. Пілотні об’єкти вже реалізовані, резюмує міністерка.
Вартість програми для платників податків - 140 млрд грн. Відомо, що Світовий банк надасть 300 млн доларів на проведення термомодернізації в українських містах.