Уляні Оленській 20 років. Вона власниця унікального автентичного старовинного жіночого одягу, ця колекція коштує понад 300 тис грн. Народні вбрання носить переважно у теплу пору року. Історію про заповзяту чернігівку розповів телеканал «Дім».
У колекції дівчини 23 сорочки з різних областей України та п'ять зібраних строїв. Також є прикраси, плахти та чимало інших цікавинок. Зібрати ці речі було непросто,
«Люди реагують по-різному. Декому цікаво. Дехто каже: не на часі. Війна, навіщо так одягатися. Але людям потрібно пояснювати, що це - українська культура і це треба популяризувати навіть під час війни. І варто!», - розповідає героїня.
Уляна Оленська
Народилась Уляна у селі у Чернігівській області. Що цікаво, імʼя у неї - родове. Судячи з профілю і того, що дівчина зазначила, що закінчила школу у Седневі і часто публікує звідти світлини - її коріння саме з передмістя Чернігова.
«У батьків і вибору не було, щоб так назвати. Ім'я вже родинне і я 4-та Уляна», - з посмішкою коментує дівчина.
4 роки тому, після закінчення школи, дівчина переїхала до Чернігова і вступила до місцевого вищого навчального закладу здобувати філологічну освіту.
"Я з народження говорю українською мовою. З 2018 року я вирішила вдосконалювати свої знання, навчати інших. Тому що у Чернігівській області дуже мало людей спілкуються українською, навіть в школах. Тому я вирішила популяризувати українську мову серед чернігівців", — каже Уляна Оленська.
Дівчина популяризує українську культуру і через власний інстаграм, на її профіль підписані майже 2000 користувачів. Співає у відомому фольк-ансамблі «Сіверяни».
Захоплення фольклором, українською історією та любов до народних традицій з'явилися в Уляни не випадково.
"Я дізналася, що на Хортиці існує українське козацтво. Продовжують люди популяризувати культуру, яка передавалася для нас від прадідів. Звідти почалося моє зацікавлення автентикою, історією та всією україністикою", — продовжує колекціонерка.
Тоді дівчина придбала свою першу автентичну вишиту сорочку, яка поклала початок створення власної колекції одягу. Нині в колекції Уляни 23 сорочки з різних областей України та п'ять зібраних строїв.
Серед іншого крайки, сарафани, плахти, прикраси та чимало різних народних цікавинок. Зібрати таку колекцію було непросто, каже Уляна. Щось донатили люди, деякі екземпляри знаходили на етнобазарах, а інколи доводилось купувати на аукціонах за чималі гроші. Аби впевнитися в автентичності, дівчина вивчала архіви.
"Досліджувала старі фотографії, книги дуже допомогли. Також це розповіді старшого покоління. Тобто використовували різні джерела, аби складалася цілісна картина", — ділиться Уляна Оленська.
Колекцію Уляна презентувала у музеях. Також вона створила фотопроєкт "Чернігівська спадщина", світлини з якого побачили у Норвегії, Канаді та Іспанії. Виставки влаштовували представники української діаспори.
Коли росія розпочала повномасштабний наступ, Уляна залишила всю колекцію в Чернігові, а сама поїхала в передмістя до батьків. Чоловік дівчини та багато друзів стали на захист Батьківщини. Тож у її житті, окрім культурної діяльності, важливе місце посіло волонтерство. Нині Уляна продовжує поповнювати свою колекцію, організовує збори та розіграші реплік автентичного одягу і в такий спосіб підтримує ЗСУ.
Джерело: «Дім»
"Час Чернігівський" писав про таке: Унікальна вишиванка: Вікторія Апанасенко засвітила у соцмережах сукню українського виробника