Житель Чернігівщини отримав 15 років за те, що видавав куратору у Брянщині розташування ЗСУ та спробував спалити схрон з документами російських військових.
За невстановлених в ході досудового слідства обставин, але не пізніше 08.11.2023, уродженець села Іванівка Новгород-Сіверського району налагодив зв`язок з представником військового підрозділу рф та дав свою добровільну згоду на негласне співробітництво з ним за грошову винагороду, обравши собі агентурне ім`я, йдеться у матеріалі судової справи, оприлюдненій на Єдиному порталі судових рішень.
З метою конспірації куратор із рф ще 27 жовтня 2023 року створив у «Рrotonmail» канал зв’язку з жителем Чернігова. Вони спілкувалися через функцію чернеток: куратор залишав інструкції, а чернігівець відповідав у тому ж файлі, що дозволяло уникати пересилання листів та не потребувало прив'язки до номерів мобільних телефонів. У такий спосіб чернігівець вписував у ту ж чернетку відповідь, після чого росіянин, у випадку повного відпрацювання завдання, видаляв лист, або, за необхідності, писав в ньому додаткові завдання.
Російський агент доручив збирати дані про переміщення й дислокацію українських військових на Чернігівщині.
8 листопада зловмисник передав координати місць розташування ЗСУ та кількість військових у конкретній локації.
9 листопада він знову лишив у пошті дані про переміщення військової техніки й додав відео з координатами. За кілька днів — знову надіслав інформацію: про блокпост на в’їзді до населеного пункту.
Ці відомості не були у відкритому доступі, тому становили оперативну цінність для ворога. Чернігівець усвідомлював наслідки своїх дій.
Хотів знищити схрон з документами росіян
21.11.2023 колаборант отримав завдання від представника військового формування рф: виявити схрон із документацією військовослужбовців рф за координатами та знищити їх.
На виконання вказаного завдання чернігівець підшукав ємність з бензином та запальничку, після чого помістив їх до власного авто ВАЗ 2102 і прослідував на ньому у вказане місце.
Далі, орієнтовно о 13 год. 30 хв., 21.11.2023, він віднайшов схованку, де були російські документи, помістив їх до автомобіля, після чого від`їхав від місця орієнтовно на 20 м, здійснив підпал вищевказаної документації та в цей же час був затриманий співробітниками Служби безпеки України.
Що каже обвинувачений
Обвинувачений чернігівець свою провину не визнав та дав показання, що 08.10.2023 Служба безпеки України створила в месенджері «Телеграм» акаунт з мобільного номера, який придбала в інтернеті. В цей же день, йому прийшло повідомлення від користувача, який запропонував йому заробити грошей, йому стало цікаво і він почав переписку.
Спочатку користувач запропонував обвинуваченому гроші та просто так перевів на його банківську карту «А-банк» гроші в сумі 150 $. Коли він знаходився у м. Шостка Сумської області, користувача цікавила інформація, яка і так була в загальному доступі, на Гугл -картах ці об`єкти були помічені та підписані, ініціатор написав йому, що коли він буде їхати, то на своєму шляху, щоб зняв відео розташування блокпостів, на що обвинувачений відповів, що йому потрібно купити приховану камеру, яка коштує 50$.
Гроші на купівлю прихованої камери користувач з телеграму скинув йому, але обвинувачений нічого не купував та нічого не збирався знімати.
Також, від користувача надходили повідомлення з координатами, по яких потрібно було їздити та робити фото. Обвинувачений фотографував тільки там, де не було військових ЗСУ. Потім користувач з телеграму написав йому, що потрібно спалити якісь документи за що заплатить 1500$.
Коли він приїхав на місце та знайшов схрон з документами, побачивши, що це документи рф, то зрозумів, що це якась підстава та подумавши, вирішив позбутися цих документів та швидко почав їх палити, а в цей час під`їхали працівники СБУ та вони відразу почали його бити, хоча він не чинив опір.
Працівники СБУ залякували його та вимагали, щоб він розповів на камеру все, що вони скажуть або вони притягнуть до відповідальності його родичів.
Військових ЗСУ та військову техніку ЗСУ чернігівець буцімто не знімав. В 2022-му обвинувачений пройшов медичну комісію та хотів служити в ЗСУ. Допомогав ЗСУ, які розміщувались у селі в якому він проживав.
За весь час переписки з користувачем він не бачив номер телефона з яким спілкувався. Спочатку він вів переписку через програму «Телеграм», а приблизно з 15.11.2023 року за вказівкою завантажив електронну пошту «Рrotonmail», ввів логін та пароль, які йому скинув адресат та користувався нею.
Обвинувачений надсилав повідомлення, зафіксовані під час зняття інформації з електронних систем 16.11.2023, але не повідомляв про це правоохоронців, бо не вважав свої дії порушенням. Попри заперечення вини, його причетність підтверджується доказами, зібраними під час досудового розслідування та розглянутими в суді.
Що відомо слідству
СБУ встановила, що чернігівець мав прихований зв'язок із військовим прикордонного управління фсб рф по Брянській області через «Рrotonmail» і Telegram. Він передавав дані про ЗСУ (координати, фото, відео) та виконував завдання розвідки, зокрема знімав об'єкти в Сумській області.
Чернігівець на виконання розвідувального завдання вищевказаного співробітника російської спецслужби здійснив відеофіксацію міської ради міста Шостка Сумської області, а також електростанції в місті Чорний Ріг Сумської області та підстанції.
20.11.2023 він виконав завдання зі знищення документів, які викопав за координатами — спалив їх. На місці виявили сліди багаття, обгорілі російські документи (російський військовий квиток, жетон рф та інші російські документи), каністру й запальничку. Фігурант стверджує, що знайшов документи на прохання невідомого за обіцяну винагороду.
Автотранспорт та виявлені докази - вилучені. Фігурант - під вартою.
Що каже суд
Тож, Чернігівський районний суд ухвалив: визнати зловмисника винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 111 КК України і за це кримінальне правопорушення призначити йому покарання у виді 15 років позбавлення волі з конфіскацією усього належного йому на праві власності майна, окрім житла.
Запобіжний захід до набрання вироком законної сили залишили у виді тримання під вартою.
У строк відбування покарання чернігівцю зарахували час його затримання та перебування під вартою та строк покарання рахують з 21.11.2023.
Рішення суду оприлюднили на Єдиному порталі судових рішень 9 червня.
На вирок може бути подана апеляція до Чернігівського апеляційного суду через Чернігівський районний суд Чернігівської області протягом 30 днів з моменту його проголошення.
"Час Чернігівський" писав про таке: