У кардіології обласної лікарні за час війни спостерігається тенденція до зростання кількості пацієнтів. Відділення нині заповнене.
Медикам багато роботи. Лікарі вважають, що даються взнаки постійні стреси, страхи та хвилювання людей через війну та обстріли. А це у свою чергу прямий шлях до інфарктів та інсультів. Аби вберегти себе треба вчасно звертатися до фахівців.
"Кожна людина бореться зі стресом, хтось працює, хтось піклується про інших. А хтось погано може впоратися зі стресом і тоді, якщо відчуває, що не впорається - краще звернутися до сімейного психолога, психіатра. Якщо бесіди не допомагають, то призначають заспокійливі, але зловживати цими ліками не потрібно, особливо сильнодіючими", - розповідає Ігор Філіпов, завідувач відділення кардіології Чернігівської обласної лікарні.
Вже місяць у Чернігові на Масанах працює психологічна артстудія благодійного фонду Дон Колабрія Україна для дорослих та маленьких чернігівців. Допомогу тут надають безкоштовно.
"Мета нашого проекту – надання психологічної допомоги для дітей та сімей, які постраждали від бойових дій через такі артстудії для покращення психоемоціонального стану дітей", - пояснює Ірина Єрмоленко, практичний психолог, арт-терапевт.
Психологи кажуть, що посилення ракетних обстрілів викликало нову хвилю паніки, посилило страхи, підвищило тривожність. Тому людям важливо не залишатися на самоті зі усім цим. Як варіант - приходити до спеціалістів, які допоможуть розібратися з внутрішнім світом кожної людини.
"Універсальних порад немає, для кожного вони свої. У кожної людини своя проблема. Але найголовніше, що повинні робити в цей час дотримуватися правил безпеки – виконувати бо найголовніше зберегти життя. Друге – піклуватися про себе та займатися буденними справами. ці справи показують безперервність нашого життя і дають ресурс ми їх виконуємо – значить життя триває, віра в чудо, а особливо в перемогу дає сил і наснаги", - каже Марина Фатєєва, практичний психолог.
Віра в Бога також допомагає подолати стреси, тривогу, і страх, які викликала війна, каже отець Роман. Люди зараз частіше звертаються до священників за порадами і підтримкою.
"Як казав апостол Павло, людина складається з тіла, душі і духа. І кожна частина потребує лікування. Коли хворе тіло йдемо до лікаря, коли хвора душа – йдемо до психолога, коли бракує стосунку з богом – йдемо до Бога. Людина завжди хоче почути перше, що вона не одна, що проблема є важливою, про неї думають, те що є пройде і стане краще", - впевнений отець Роман.
За оцінками експертів, через війну українців все частіше атакують хвороби і депресії у набагато молодшому віці, ніж це було раніше. Але боротися з цим не просто можна, а обов’язково потрібно, не відкладаючи на завтра візит до спеціалістів.
"Час Чернігівський" писав про бійця - Від лікаря-психолога до командира кулеметного взводу: як воює оборонець Чернігова, а також про особливості роботи працівників ЦНАП у громаді: «Нам довелося стати психологами», — очільниця Городнянського ЦНАПУ про роботу під наглядом росіян.