Після тривалих та руйнівних військових дій, села Чернігівської області вже третій рік намагаються оговтатися та повернутися до звичного життя. Важливу роль у цьому процесі відіграє відкриття фельдшерсько-акушерських пунктів, які уже приймають пацієнтів.
Після закінчення військових дій люди почали повертатися до своїх домівок, у села переїхали внутрішньо переміщені особи. У цих умовах робота медичних установ стає надзвичайно важливою, наголошують у благодійному фонді «New Way», який спеціалізується на реалізації проєктів у сферах відновлення житла, санітарії та гігієни.
Як зазначає Світлана, фельдшерка Новобілоуського фельдшерського пункту, ворог окупував громаду надзвичайно швидко. Невдовзі тут були танки. Паніка і стрес панували шалені, що не минуло безслідно і після деокупації передмістя Чернігова.
"Військові дії не пройшли безслідно, до нас почали частіше звертатися люди з підвищеним тиском. Цей стрес і досі відчувається та продовжує впливати на здоров'я населення", - говорить медикиня.
Світлана, фельдшерка Новобілоуського фельдшерського пункту
На додачу, і умови роботи у ФАПів не відповідали сучасним вимогам - теплої води по кабінетах бракувало, була лише холодна, а туалети розташовувалися на вулиці.
«Це сильно ускладнювало роботу», - каже пані Світлана.
Її колега Катерина з Жуківського ФАПу (Куликівська громада) говорить - найперше, з чого почали благодійники - пробили воду, обклали плиткою куточок гігієни, поставили умивальники, оновили підлогу.
«Тут зробили санвузол, поставили бойлер, туалет для людей. Всі поприходили з відпусток і хотіли подивитися, а що ж зробили. Потім казали: «Ого, як красиво», - розповіла пані Катерина.
Катерина з Жуківського ФАПу
Юрій Ткаченко, заступник сільського голови говорить: допомога у галузі гігієни - неоціненна. У його громаді функціонують 3 ФАПи.
«У Новому Білоусі обслуговують 1500 населення, це центральна садиба, Хмільницький старостинський округ - це також майже 1500 осіб, і село Кувечичи - там 500 жителів».
Юрій Ткаченко
Ткаченко визнає: якби не допомога донорів - самотужки сільський бюджет не потягнув би масштабні перетворення у місцевому ФАПі.
У самому ж фонді кажуть - у цьому проєкті звернули увагу насамперед на зручності для лікарів та пацієнтів, бо донедавна жоден з вищезгаданих пунктів не був облаштований санітарними вузлами, які б відповідали вимогам інклюзивності.
«Відсутність каналізаційної системи та систем водопостачання створювала серйозні складнощі для медичного персоналу. Належні санітарно-гігієнічні умови напряму впливають на якість надання медичних послуг. Благодійний Фонд "New Way" допоміг медичним установам в постраждалих від військової агресії селах Чернігівської області. У фельдшерсько-акушерських пунктах було облаштовано санітарні вузли з урахуванням можливості використання людьми з особливими потребами».
Також у загальних ФАПах відновили системи водопостачання та водовідведення. Крім того, медичні кабінети були облаштовані рукомийниками для підтримки гігієни медичним персоналом під час надання послуг пацієнтам, йдеться у повідомленні організації.
Авторка: Анастасія Ярмоленко
"Час Чернігівський" писав про таке: