Наприкінці лютого в інтерв'ю китайському державному медіа «Сіньхуа» диктатор Олександр Лукашенко традиційно покаявся у вірності путіну та проголосив базові тези російської пропаганди про те, що саме Україна готувалася до нападу на північного сусіда. При цьому він підкреслив, що проводить миролюбну політику і «буде змушений відповідати» тільки в тому випадку, якщо буде агресія з боку України. А воювати він не хоче, тому що «мої предки з України».
«Ми не хочемо війни. Крім того, український народ для нас не чужий. Це наші люди. Навіть мої предки народилися десь в Україні між Черніговом і Києвом», – сказав Лукашенко китайській журналістці, цитує його російський державний агітпроп «Пул Первого».
Однак, білоруське опозиційне видання «Наша Ніва» сумнівається у правдоподібності чернігівського родоводу Лукашенка.
«Ця легенда — про те, що дід Лукашенка нібито народився в Чернігівській губернії (нині Глухівський район Сумської області України) — ймовірно, походить із статті в «Комсомольській правді» 2003 року. Тоді Джеймс Лукашенко з Канади розповів, не надавши жодних доказів, що його дід і дід Лукашенка нібито були рідними братами, про що йому розповів двоюрідний брат із Глухова», - пише видання.
І натомість наводить фактаж: цей фейк вже спростовували. Зокрема, і за допомогою архівних документів. Дід Лукашенка Трохим Прохорович жив у селі Олександрія і під час Всесоюзного перепису населення 1926 року назвався білорусом.
«Якби він був не місцевий, а переїхав туди з України, то чітко вказав би відповідну національність», - зауважують автори «Ниви».
Така живучість цієї давно легенди пояснюється, в тому числі, тим, що, за народними уявленнями, прізвища на -ка (-ко) є українськими, а тому їхні носії майже зобов'язані мати якесь коріння в Україні.
Однак ця ідея не має реального підґрунтя, вважають білоруські журналісти.
Прізвища на -ка (-ко) хоч і справді дуже поширені в Україні, але в білорусі вони зовсім не рідкісні, і не серед приїжджого, а серед корінного населення.
Прізвища з таким закінченням особливо поширені в Гомельській області, у багатьох регіонах вони взагалі переважають. А на Могильовщині, звідки родом Лукашенко, вони і поготів регулярні, резюмує «Нива».
"Час Чернігівський" писав про пошкодження російського військового літака, що базувався на білоруському аеродромі.