У Національному банку оприлюднили звіт роботи банківського сектору за 4-й квартал 2021 . Порахували кількість установ та насичення ними ринку, активність кредитування, обсяги активів. З‘ясувалося, що банківська сфера Чернігівщина - одна з найбільш насичених, у регіоні - високий ступінь охоплення населення банківськими установами, інформують в НБУ. Найшвидше у зазначений період розвивався саме приватний сектор. При цьому, державні банки активно скорочували кількість відділень - найбільше у ПриватБанку.
Кількість банків, які працюють в Україні, за ІV квартал не змінилася і становила 71 фінустанову.
Банківська інфраструктура У ІV кварталі банки, як і раніше, скорочували мережу філій. Найбільше відділень закрили державні банки та ПриватБанк. Нові філії відкривали виключно приватні банки, протягом ІV кварталу – 34. Загалом у 2021 кількість відокремлених підрозділів зменшилася на 449, найпомітніше – у Києві та Дніпропетровській області (по 53 відділення)
У Чернігівській області діє 162 банківські структурні підрозділи або по 17 на кожні 100 тис населення, що є одним із найвищих показників по Україні, йдеться у банківському огляді НБУ.
Чисті активи приватних банків зростали найшвидше, тому їхня частка в чистих активах банківської системи збільшилася за квартал торік на 0.9.%, а від початку 2022 – на 4.9% (до 22.1%).
Натомість питома вага державних банків знизилася на 0.8 %, а від початку року – на 5.8 % (до 46.7%).
Рівень концентрації сектору надалі знижувався внаслідок швидкого зростання активів менших за розміром фінустанов.
Чисті активи держбанків зросли за квартал на 6.3% за рахунок приросту гривневої складової.
Збільшилися вкладення у державні цінні папери та кредитний портфель клієнтів. Квартальні темпи зростання чистих гривневих кредитів суб’єктам господарювання сповільнилися до +2.3%. За 2021 рік чистий гривневий кредитний портфель зріс на 40.2%. Найактивнішими у кредитуванні в лютому були державні банки, крім ПриватБанку (54.7% у порівнянні з аналогічним періодом позаминулого року).
У грудні гривневі кредити зменшилися внаслідок сезонного погашення позик аграріями та підприємствами, що виконували державні замовлення у межах проєкту “Велике будівництво”.
Наприкінці року активізувалося кредитування іноземними банками в іноземній валюті. Чисті валютні кредити зросли на 7.8% за квартал та на 9.6% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Темпи роздрібного кредитування перевищили докоронакризовий рівень.
Чистий гривневий портфель кредитів населенню зріс за квартал на 8.0% (36.9% до аналогічного періоду позаминулого року). Приріст чистих гривневих позик на нерухомість в кінці 2021 знову оновив максимум: +62.4% до аналогічного періоду позаминулого року. Частка непрацюючих кредитів і далі знижувалася: на 3.2% за квартал та загалом на 11 % за рік – до 30.0%.
Найбільший внесок у це скорочення зробили державні банки. Вони мали високі темпи зростання кредитного портфеля та списували старі непрацюючі позики на виконання відповідних стратегій.
Строкові депозити населення в національній валюті зростали повільніше – на 9.6% за рік. Переважна більшість нових строкових депозитів залучалася на строк від трьох місяців. Загальна сума вкладів фізичних осіб в іноземній валюті за рік знизилася на 1.8% (в еквіваленті дол. США) через відплив строкових коштів. Кошти суб’єктів господарювання в національній валюті за квартал зросли на 15.5% (26.4% р/р).
Банки з приватним капіталом були лідерами і за цим показником, продемонструвавши зростання на 35.1% за квартал (63.2% до аналогічного періоду позаминулого року).
Кошти в іноземних валютах (в еквіваленті дол. США) знизилися за квартал на 4.7% внаслідок відпливу коштів з приватних та іноземних банків. У річному обчисленні валютні кошти бізнесу зросли на 3.9%. Частка валютних коштів клієнтів знизилася на 2.6 в. п. до 32.9% незважаючи на ослаблення обмінного курсу національної валюти. Сприяло дедоларизації швидше зростання гривневих депозитів порівняно з валютними.