"Міна! Як бачимо знайдено вибухонебезпечний предмет. Сапер буде вдягати спорядження і забирати його"
На Чернігівщині розміновують річки та водойми на територіях, де у 22 році відбувалися запеклі бойові дії. Як ось тут поблизу Чернігова, де стояв ворог. Над цією складною задачею працює спеціалізоване відділення підводного розмінування Головного Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій. Для обстеження дна мають акваланг, металодетектор та підводний дрон.
"Підводний дрон ми використовуємо в тих місцях, де водолазу складно обстежити, де сильно захаращено гілками, арматурою. Під мостами і таке інше. У різних водоймах по-різному. На роботу дрона впливає течі. Саме краще використовувати на водомах без течії з твердим грунтом. На даний момент видімість добра акваторія простежується бездоганно", - пояснює Михайло Оніщенко, начальник відділення підводного розмінування ГУ ДСНС в Чернігівській області.
Михайло Оніщенко
Одночасно під час обстеження водойми працює кілька саперів. У кожного свої функції і задачі. Один – у воді обстежує дно, інші страхують і забезпечують на поверхні, а також забирають знайдені боєприпаси. Спілкуються сапери за допомогою мотузки.
"Сигнали подаються шляхом посмикування мотузки. Кількість посмикувань означає сигнал водолаза. 1 – як почуваєш, 3 - виходь на поверхню, 1 раз смикнув, два рази потрусив – наліво, 2 рази смикнув, потрусив – направо. За допомогою цих сигналів водолаз має зв’язок. При виявленні внп водолаз подає сигнали на поверхню. Сапер одягає спецспорядження і виносить боєприпас на поверхню", - каже Михайло Оніщенко.
Цього року підрозділ підводного розмінування обстежив півтора гектари акваторії річок та водойм. Знайдено і знешкоджено 26 боєприпасів. Сапери кажуть, що роботи дуже багато і вистачить на довгі роки.
Автори: журналіст Юрій Михуля, камера Олександр Довбенко
"Час Чернігівський" писав про таке: