Де застуда, там і кашель. Як вилікувати його? Що потрібно знати? На 10 найпоширеніших запитань відповідає Алла БОРЩ, фітотерапевтка з Варви. Із 30-річним досвідом у лікуванні травами. В юності закінчила прилуцьке медучилище. Потім здобула вищу освіту. Захистила кандидатську дисертацію. Має власний фітоцентр. Цілющі рослини вирощує й збирає.
1. Сухий кашель: як його лікувати?
— Сухий кашель непродуктивний, — пояснює Алла Борщ. — Він не відкашлюється. Характерний для першої стадії запального процесу. Коли є запалення, почервоніння й набряк слизової.
При такому кашлі даємо рослини, які містять слиз. Мають обволікаючу дію. Пом’якшувальну. Знімають гострий запальний процес. Наприклад, корінь алтея у відварі чи сиропі. Сироп алтея навіть малюкам призначають. Подорожник. Дивину скіпетровидну. Квіти дивини багато слизу містять. Робимо з них настій.
2. Настої й відвари: як готувати?
— Відвар готується з коренів і кореневищ, — каже цілителька. — А з надземної частини робиться настій. Надземна частина — це квіти, стебло, листочки. Подрібнюємо. Беремо 1-2 столові ложки на склянку окропу. Залили, настояли 30-40 хвилин. Процідили. І в теплому вигляді п’ємо.
І для коріння ці пропорції зберігаються. Одна-дві столові ложки на склянку води. На слабкому вогні покип’ятили одну-дві хвилини. Можна три-п’ять, якщо кореневище більше. Кришкою накрили. Настояли 40 хвилин-годину. І в теплому вигляді п’єте.
Як вживаємо? Дорослим — 100-150 мілілітрів тричі на день до їди. За 20-30 хвилин найкраще. Якщо не вийшло, через 1-2 години після їди. Ефект буде той же.
Дітям дозу зменшуємо залежно від віку.
3. Довго мучитиме сухе кахикання?
— Сухий кашель триває два-три-чотири дні, — зазначає Алла Андріївна. — Ця стадія може бути коротшою, може тривалішою. Інколи непродуктивний кашель триває 7-10 днів. Це буває, коли людина починає приймати невідповідні ліки. Ті, які містять ефірні олії.
4. Відхаркування: що з ним робити?
— Сухий кашель переходить у мокрий, — продовжує фітотерапевтка. — Людина починає відкашлюватися. Отоді й слід вживати трави з ефірними оліями. Це чебрець, материнка, ісоп, шавлія лікарська, мати-й-мачуха.
Але мати-й-мачуху діткам до трьох років не можна. Вона містить піролізидинові сполуки. Це речовини, які гальмують розвиток кісткової тканини. Мати-й-мачуху дають, коли вже є всі молочні зубки.
Бузина дуже добра від кашлю. І при сухому, і коли вже відкашлюється. Але кашель має бути свіжий. Не запущений, не хронічний бронхіт.
Найкраще рослини діють у зборах, — додає. — Їхня сила посилюється, якщо правильно підібрати. Коли продуктивний кашель, гарно поєднуються шавлія й ісоп лікарський. Цей збір добрий і при змішаному кашлі. Коли раз кашляне — відкашляється, другий раз — ні.
5. Скільки буде це мокротиння?
— Залежить від імунітету. Якщо понад два тижні, — кашель хронічний. Найчастіше це «постковідне» ускладнення. При такому кашлі даємо десмодіум канадський, сорт персей. Він має противірусну дію.
6. ХОЗЛ може бути наслідком коронавірусу?
— Так, — підтверджує. — ХОЗЛ — хронічне обструктивне запалення легень. Хронічний бронхіт. Бронхопневмонія. Пневмофіброз, коли в легеневій тканині утворюється сполучна тканина. Усе це дуже часто є наслідком «ковіду».
Помічною буде трава пульмонарія офіціналіз. Або ж медунка лікарська. Цю рослину називають у народі легеневою травою. Разом з дисмодіумом канадським вона добре лікує «постковідні» ускладнення.
Медунка цвіте рано навесні, однією з перших, — ділиться. — Коли почався коронавірус, ми поїхали заготовляти. Її стільки було в лісах. Наче природа сама посилала нам. Практично все було встелено. Цвіте — на одній квіточці пелюсточка блакитна і пелюсточка рожева. Містить ця рослина практично всі потрібні сполуки. Що необхідні для легеневої тканини.
7. Нібито одужала. Заходжу в автобус і задихаюсь від кашлю. Є «швидка допомога»?
— Є така рослина — мачок жовтий. Вона містить глаутин. У домашніх умовах можна приготувати настоянку. Чайна ложечка на склянку окропу, настояти 30-40 хвилин. Якщо буде цей надривний кашель — лікувати. Із собою брати.
Глаутин входить навіть у препарат бронхолітин. Він розширює бронхи. Коли вони спазмуються, людина кашляє. При навантаженні. Або не вистачило чистого повітря. Чи воно пересушене або забруднене.
8. Яка профілактика застудного кашлю?
— Профілактично вживати збори, — радить. — У складі — десмодіум канадський противірусний та імунокоригуючі трави. Ехінацея пурпурова, медунка лікарська, лофан тибетський, змієголовник. Це стимулює роботу імунної системи. Виводить токсини.
Токсини можуть бути й від гельмінтів (глистів). Більшість імунних клітин знаходиться в кишківнику. Якщо є гельмінти, інтоксикація порушує роботу імунної системи. Як її зміцнити? Двічі на рік пити ліки проти глистів. А якщо є домашні тварини, є худоба, то й тричі.
9. Застуди не було, а кашель є. А ще й щитовидка
— Кашель є не тільки ознакою застуди. Він симптом багатьох захворювань. Наприклад, гіперплазії щитоподібної залози. Збільшення її. Тоді кашель сухий, надривний. Ніби комок у горлі. І переважно, коли людина лежить.
Збільшена щитовидка притискає вагус — блукаючий нерв. І цим викликає рефлекторний кашель. Значить, потрібно лікувати щитовидку.
10. Уранці прокидаєшся — і без кашлю не обходиться. Ніби повітря не вистачає
— Хворе серце. Серцево-судинна недостатність. Це теж може супроводжуватися задишкою і кашлем. Значить, лікуємо серце. Основне захворювання, а не симптом.
Часто буває кашель, коли згущена кров. Коли гіпертонія, ішемічна хвороба, стенокардія, аритмія. Тоді даємо рослини, які кров розріджують. Буркун лікарський, гадючник в’язолистий.
Трави має підібрати фахівець, — нагадує Алла Борщ. — Безконтрольне приймання може зашкодити здоров’ю.
Джерело: "Вісник Ч", авторка Тамара КРАВЧЕНКО. На фото: Алла Борщ, фітотерапевтка.
"Час Чернігівський" писав про таке:
- «Усе піддається лікуванню на цьому апараті»: в онкоцентрі - новий прискорювач
- Хворі коліна? Болить спина? Сучасні методи лікування повернуть здоров’я
- У Чернігові лікується боєць: "Кістки чистили. Попереду ще мінімум три операції»
Ще більше цікавої інформації читайте та дивіться на цифрових майданчиках "Вісника Ч":